20.10.2018 r.

Droga Wspólnoto!

Pragniemy podzielić się z Wami radością spotkania z rodzinami Domowego Kościoła naszej diecezji w Ustroniu – Hermanicach, gdzie dzięki życzliwości o. Cezarego Jenta mogliśmy gościć w dominikańskiej Parafii Matki Bożej Królowej Polski, w rejonie cieszyńsko -wiślańskim.

Pierwszemu, w tym roku formacyjnym, Dniu Wspólnoty   towarzyszyło hasło roku: "Młodzi w Kościele", a tematem przewodnim było: Powołanie - moja codzienność".

Jak zwykle spotkanie rozpoczęło się od modlitwy do Ducha Świętego, po której nastąpiły powitania rodzin przez moderatora diecezjalnego DK ks. Jacka Moskala, proboszcza miejsca o. Cezarego Jenta oraz Ilonę i Adama Kuźników - nową parę odpowiedzialną za kręgi rodzin w rejonie cieszyńsko-wiślańskim.

Naszym gościem był ks. Paweł Mielecki z archidiecezji krakowskiej, który wygłosił konferencję, jak pomagać młodym w odnajdywaniu ich własnego miejsca w Kościele.

Zanim zasłuchaliśmy się w słowa ks. Pawła był czas podziękowań kapłanom i małżonkom prowadzącym rekolekcje wakacyjne. Nie sposób ich w tym miejscu nie wymienić.

I tak: rekolekcje I stopnia w Bańskiej Wyżnej prowadzili: ks. Paweł Wawak oraz Dorota i Marek Laskowie; rekolekcje II stopnia w Myśliborzu prowadzili: ks. Łukasz Tlałka oraz Łucja i Grzegorz Chmura; rekolekcje II stopnia odbyły się również w   Jarosławiu, które prowadzili: ks. Jakub Studziński oraz Joanna i Tadeusz Bury. Moderator DK ks. Jacek Moskal oraz Magda i Paweł Jodłowscy prowadzili rekolekcje III stopnia również w Jarosławiu. Ks. Grzegorz Sztafiński oraz Maria i Jan Michałek pełnili posługę moderatorów na oazie rekolekcyjnej I stopnia w Kniewie. Ks. Bogusław Kastelik oraz Lucyna i Marek Greń prowadzili rekolekcje tematyczne: Osiem Błogosławień w Maniowych k/Krościenka.

Wyrazy wdzięczności zostały również skierowane do par rejonowych kończących trzyletnią posługę. W rejonie Bielsko-Biała II Agatę i Stanisława Majkowskich zastąpią Katarzyna i Jacek Czerwińscy. W rejonie cieszyńsko – wiślańskim Marię i Jana Michałków zastąpią Ilona i Adam Kuźnikowie, a w rejonie Żywiec II Marię i Mieczysława Gluzów - Edyta i Dariusz Michalec.

W czasie Mszy Świętej w uroczysty sposób pary ustępujące przekazały posługę swoim następcom.

Czas konferencji był dla nas przestrzenią do zatrzymania się nad stawianymi przez ks. Pawła pytaniami: jakie jest moje doświadczenie młodości? Czy moje powołanie jest młode, ciągle radosne, pozytywnie przeżywane? Czy moje świadectwo jest młode?

- Warto je sobie zadać, kiedy chcemy odnaleźć młodych w Kościele - mówił ks. Mielecki, odwołując się także do słów Jezusa: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im. Do takich bowiem należy Królestwo Niebieskie".

- Kiedy patrzysz na młodego, to pierwsza rzecz, której nie możesz zrobić, to nie możesz mu zagrodzić drogi do Boga. A druga - musisz mu pomóc tę drogę przejść - zaznaczył prelegent, pokazując jak realizować tę myśl: - Kościół to nie jest wspólnota tylko nasza, ludzi dorosłych, dojrzałych. To jest także wspólnota ludzi młodych. Oni mają tu swoje miejsce - nie tylko na zasadzie, że kiedyś nas zastąpią, nie na zasadzie szkółki: uczcie się, to kiedyś coś z was będzie. My mamy im pokazać miejsce do działania dla nich przygotowane.

Ks. Paweł podkreślił wagę autentyczności i żelaznej konsekwencji dorosłych w prowadzeniu młodych do Jezusa, nie jedynie powierzchowności.

- Młody nie szuka namiastek dialogu, ale jasnej wiary, świadectwa, które widać - usłyszeli małżonkowie. - Gdzie rodzi się autentyczność? W domu, w rodzinie, przy stole. Oni chcą się spotykać, ale na spotkaniach nie chcą być manipulowani. Chcą być zaakceptowani. Wasze dzieci są mocno rozszarpywane. Nawet jeśli mają pozytywne doświadczenie wiary w domu, jest ono konfrontowane ze światem. Nie możemy jednak mówić: dobrze już było, czasy są trudne. Jezus był i jest ciągle ten sam, i ciągle chce nam dać nadzieję. A przecież z Jezusem dobrze dopiero będzie, mamy być ciągle Jego świadkami. Młodzi patrzą i czekają, czy my chcemy ich nieść przed Jezusa.

Za zachętą ks. Pawła, podczas spotkania w grupach, małżeństwa dzieliły się swoimi pozytywnymi doświadczeniami, także tymi wyniesionymi z domów rodzinnych: jak słuchać i rozmawiać z młodymi, jak pokazywać młodym ich własne miejsce we wspólnocie Kościoła.

W Namiocie spotkania mieliśmy możliwość porozmawiania z Jezusem o sobie, o nas jako małżonkach i rodzicach, o nas jako świeckich w Kościele i w prawdzie podjąć próbę odpowiedzi na postawione nam pytania.

Następnie złożyliśmy na ołtarzu nasze dziś i jutro, nas samych i nasze rodziny, wspólnoty i młodych, z którymi tworzymy Kościół Chrystusowy.

Wielbiliśmy Boga za Jego bezgraniczną miłość, która wzywa każdego z nas do odpowiedzi na nią również miłością, miłością braterską wszędzie tam, gdzie jesteśmy i gdzie nas Pan posyła.

Dziękujemy diakonii muzycznej z cieszyńskiej Wspólnoty: Małgosi i Cezaremu Borowskim oraz ich córkom: Weronice, Danieli i Joannie, którzy pięknym śpiewem i grą na instrumentach rozpalili nasze serca do śpiewu uwielbienia i dziękczynienia Bogu za ten czas spotkania.

Wyrażamy wdzięczność parze rejonowej Ilonie i Adamowi Kużnik oraz wszystkim rodzinom Domowego Kościoła rejonu cieszyńsko-wiślańskiego za oddanie i zaangażowanie w organizację Dnia Wspólnoty i przygotowanie Agapy.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na to spotkanie.

Bogu niech będą dzięki.

Zosia i Adam Jaroszowie - para diecezjalna.


Więcej zdjęć na stronie: 
https://bielsko.gosc.pl/gal/pokaz/5105465.Domowy-Kosciol-diecezji-w-Ustroniu-Hermanicach#gt