1 16.03.2019 r.

Wielkopostny Dzień Wspólnoty, Rodziny Domowego Kościoła naszej diecezji przeżywały w rejonie Andrychów – Kęty w Parafii pw. Narodzenia NMP w Inwałdzie.

Po serdecznym powitaniu rodzin przez proboszcza miejsca ks. Piotra Liptaka, który po krótce opowiedział historię Sanktuarium Matki Bożej Zbójeckiej w Inwałdzie, wysłuchaliśmy konferencji ks. Jacka Moskala, odwołującej się do hasła roku i tematu spotkania: "Świadectwo - codzienność ucznia Pana".
W konferencji ks. Moderator podjął refleksję nad słowami papieża Franciszka wygłoszonymi 26 stycznia 2019 r. podczas czuwania z młodymi na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
- Słowa papieża, mimo że wypowiedziane wobec młodych, są skierowane do dorosłych. I trzeba, byśmy wzięli je sobie do serca, bo czasem zbyt łatwo powiedzieć, że do młodych powinni iść młodzi, że to nie nasza rola - mówił nasz moderator.
(obszerne fragmenty tej konferencji możecie odczytać na stronie internetowego Gościa:
https://bielsko.gosc.pl/doc/5400055.Oaza-Rodzin-na-dniu-wspolnoty-w-Inwaldzie )

Po konferencji miało miejsce plenerowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W skupieniu, pomimo zimna i wiatru, wsłuchiwaliśmy się w rozważania kolejnych stacji, które nie tylko odnosiły się do męki naszego Pana, ale nawiązywały do naszej życiowej drogi, nierzadko krzyżowej, w małżeństwie i rodzinie.
Zwieńczeniem przeżyć treści z konferencji i nabożeństwa Drogi Krzyżowej była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Moskala, proboszcza z Rzyk.
Pod koniec Eucharystii siedem młodych małżeństw z Parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka ze Wspólnoty DK na Osiedlu Karpackim uroczyście ogłaszając Jezusa jako swojego osobistego Pana i Zbawiciela, podjęło decyzję o dalszym formowaniu się Domowym Kościele. Obecny na Mszy św. ks. Jerzy Gibas, moderator tej parafialnej Wspólnoty, wyraził radość z ich obecności i decyzji stałej formacji.
Po błogosławieństwie kończącym zgromadzenie eucharystyczne i odśpiewaniu piosenki roku, oddaliśmy jeszcze głos Krzysztofowi Goszczyckiemu ze Wspólnoty andrychowskiej, który przedstawił zgromadzonym ideę podjęcia przez poszczególnych członków DK naszej diecezji dobrowolnego postu o chlebie i wodzie przez jeden dzień z 365 w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie.
Jako para diecezjalna z otwartością i z przekonaniem zaakceptowaliśmy tę inicjatywę zachęcając każdego do aktywnego w nią włączenia się.
Również w czasie tego spotkania padły słowa zachęty do zaangażowania się w służbie życiu szeroko pojętej. Ilona Kuźnik z rejonu cieszyńsko -wiślańskiego zaprezentowała pracę i plany diakonii życia zapraszając gorąco do włączenia się w te piękne dzieła służące promocji życia i jego obronie.
O tym jak pięknie jest żyć charyzmatami Ruchu przekonywali nas Agata i Bogusław Kołaczowie, którzy uczestniczyli w tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych w Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Tak naprawdę nie musieli nas przekonywać, bo wystarczyło nam świadectwo ich miłości małżeńskiej i służby „od zawsze” w Ruchu. Na spotkaniu dali oni krótkie świadectwo z uczestnictwa w Kongregacji.
Droga Wspólnoto! Domowy Kościół w naszej diecezji „pączkuje i odmładza się”, czego namacalnym dowodem była obecność około 50 dzieci na naszym spotkaniu.
O to, aby wszystkie nasze Skarby czuły się dobrze i chciały ze swoimi rodzicami przyjechać na kolejne spotkanie, zadbała diakonia wychowawcza w doborowym składzie pod przewodnictwem małżonków: Oli i Pawła Olearczyków. Wyrażamy całej diakonii wdzięczność za podjecie tej posługi.
Słowa wdzięczności kierujemy do kapłanów przybyłych na nasze spotkanie, szczególnie do księdza proboszcza miejsca oraz naszego moderatora DK ks. Jacka Moskala, za niezawodną obecność i wygłoszoną konferencję.
Nie sposób nie skierować podziękowań do scholi, która pięknym śpiewem i instrumentami uświetniła to spotkanie.
Słowa wdzięczności kierujemy również do dyrektora Zespołu Szkół Samorządowych w Inwałdzie pana Michała Kołodziejczyka, za otwarcie nam szkoły i możliwość zorganizowania w niej zajęć dla dzieci, a także Agapy na obszernej sali gimnastycznej, która po brzegi wypełniła się rodzinami. Oszacowano, że było nas ok.500 osób.
Wielkopostny Dzień Wspólnoty, od lat w naszej diecezji, jest okazją do złożenia jałmużny na dofinansowanie rodzinom, będącym w trudnej sytuacji finansowej, rekolekcji wakacyjnych. Za każdy wdowi grosz z serca Wam dziękujemy. Serdeczne Bóg zapłać!

Do wyjątkowo pięknie przeżytego Dzień Wspólnoty przyczynili się w ogromnym stopniu małżonkowie rejonu Andrychów - Kęty na czele z parą rejonową Grażyną i Zbigniewem Nizio. Nie sposób przecenić ich oddania i zaangażowania, aby było naprawdę pięknie...i tak było, o czym możecie się przekonać czytając obszerną relację z tego wydarzenia na internetowej stronie Gościa autorstwa Urszuli Rogólskiej, która z wielkim oddaniem i poświęceniem towarzyszy nam w spotkaniach, za co jesteśmy jej bardzo, bardzo wdzięczni.

Bogu niech będą dzięki za ten czas spotkania.

Zosia i Adam Jaroszowie

2
2
2
2
2
2
2